זיידע'ס ניגון (הניגון של סבא) – "שולחן השבת שלנו" עם שמחה פרידמן ומשפחתו

Shared on September 5, 2020
לרגל יום ההולדת ה-60 של אבא שלי - שליח הרבי לצפת משנת תשל"ו - הרב אלתר אליהו הכהן פרידמאן, התכנסנו כל בני המשפחה באולפן, האחים והאחיינים, והקלטנו את השירים שעליהם גדלנו בבית. אותם ניגונים שאבא שלנו לימד אותנו בשולחן השבת במהלך השנים. זו היתה חוויה יוצאת דופן, מוזיקלית ומרגשת.
הדיסק התפרסם בקרב בני המשפחה המורחבת, עבר בין חברים קרובים, חלק קטן מהשירים הגיעו לרשת, והתגובות החמות שקיבלתי על הפרוייקט המתוק והמשפחתי הזה דרבנו אותי להוציא את הדיסק לאור בצורה מסודרת.
*
הניגון הזה, המכונה אצלנו במשפחה "דעם זיידע'ס ניגון" (הניגון של סבא) הגיע מסבא שלי - אבא של אמא - הרה"ח שו"ב ר' יהושע רסקין, בנם של אנשי מסירות הנפש הרה"ח מיכאל ושרה קצנלבויגן הי"ד, ואיש מסירות נפש בעצמו.
זיידע, שהיה ראש השוחטים בלונדון, סיפר לנו שכשהוא למד שחיטה בדאבלין (כמדומני), לאחר שיצא מרוסיה, הגיע לשם אברך שלימד אותם ניגון. "א ליובאוויטשע ניגון" - ניגון חב"די. "וכדי שהניגון ייכנס וייקלט אצלנו טוב, הוא פשוט חזר וניגן, לימד וניגן, ושוב חזר וניגן לנו את הניגון, במשך כמה שעות, עד ש'תפסנו' את הניגון. ברגע שזה נקלט - זהו זה... כבר אי אפשר לשכוח אותו"...
הניגון מופיע בספר הניגונים בגירסה קצת שונה, הן בכמה תנועות והן במהירות הקצב (ניגון שמחה שכ"ט), וכנראה שבמרוצת השנים הוא קיבל כמה קנייטשים פרידמניים בשולחן השבת שלנו...
תכננתי להעלות את הניגון הזה בלי קשר, אך במוצאי שבת זו, קיבלנו את הבשורה המעציבה מלונדון על פטירתו של זיידע היקר, שנפטר בשיבה טובה בגיל 97 ממש לפני כמה שעות, בזמן מנחת שבת קודש פרשת כי תבוא. ברוך דיין האמת.
יהא ניגון זה - שהיה שגור בפיו ובפי כל נכדיו בכל שבת - לעילוי נשמתו הטהורה!
*
הרשמו לערוץ הרשמי שלי ביוטיוב: https://www.youtube.com/channel/UC2tX...
עקבו אחרי גם באינסטגרם: https://www.instagram.com/simchefried...
עשו לייק לדף הרשמי בפייסבוק: https://www.facebook.com/%D7%A9%D7%9E...
*
הוקלט בשנת תשע"א - 2011
הפקה מוזיקלית ופסנתר: שמחה פרידמן
הקלטות ומיקס: האולפן של יפוש
שירה: האחים לבית משפחת פרידמן; יוסי, מיכאל, שמחה, יהודה & האחיינים: מנדי ונוחי (אשדוד)
סולנים וקולות: שמחה ויהודה
גרפיקה: יוסי ויספיש
* * *
כל הזכויות שמורות לשמחה פרידמן - הפקה עצמית
ליצירת קשר ולהזמנות: simchif@gmail.com
Report this video

Latest Videos

Report Video

If you feel this video doesn't meet our quality standards, please report it.

Share Video

Share this video with your family and friends!